Wizyt:
Dzisiaj: 2Wszystkich: 19888

Kacper Filipiak, cudowne dziecko snookera

Media » Kacper Filipiak, cudowne dziecko snookera

W Polsce nie ma dla mnie przyszłości – mówi „Newsweekowi” 16-letni Kacper Filipiak, mistrz Europy do lat 21 w snookerze, najmłodszy zawodowiec w historii tej dyscypliny.

NEWSWEEK: Przyleciałeś do Warszawy, by wziąć udział w pierwszym w Polsce turnieju rankingowym profesjonalnego snookera. Czujesz większą presję, grając w ojczyźnie?
KACPER FILIPIAK: Tak, zwłaszcza że trafiłem na stół telewizyjny [rozegrane mecze w ostatni weekend transmitował Eurosport – przyp. red.], co jest dodatkowym źródłem stresu. Poza tym nikt nie lubi przegranych, a Polacy szczególnie, więc przyjechałem z lękiem, że po porażce pewnie mnie znienawidzą.

NEWSWEEK: Dlaczego przeprowadziłeś się do Wielkiej Brytanii?
KACPER FILIPIAK: Anglicy mają lepszą infrastrukturę, więcej trenerów, zawodników. Po prostu tam jest wszystko, a tutaj nie ma nic, snooker jest sportem niszowym. W Polsce nie ma dla mnie przyszłości.

NEWSWEEK: To dlaczego wybrałeś taki niepopularny sport, nie lepiej było grać w piłkę nożną?
KACPER FILIPIAK: Grałem. Ale kilka lat temu zacząłem oglądać snookera w telewizji i mi się spodobało, później zacząłem grać i wygrywać, więc postanowiłem się na tym skupić.

NEWSWEEK: Masz 16 lat i regularnie trenujesz dopiero od roku, a Ronnie O’Sullivan, 3-krotny mistrz świata, już typuje cię na swojego następcę. Jak to możliwe?
KACPER FILIPIAK: Wszystko nabrało tempa w kwietniu tego roku, kiedy pojechałem na Maltę na mistrzostwa Europy i tak szczęśliwie się złożyło, że zdobyłem złoty medal...

NEWSWEEK: ... a potem w lipcu podczas pucharu świata w Tajlandii ograłeś takich mistrzów jak Johny Higgins i Stephen Maguire!
KACPER FILIPIAK: Tak naprawdę grałem z nimi tylko pojedyncze frejmy [partie – przyp. red.], które o niczym nie świadczą. Gdyby to były dłuższe mecze, mógłbym przegrać. Co nie zmienia faktu, że ciężko pracuję, by zostać najmłodszym w historii mistrzem świata w snookerze. Żeby tak się stało, muszę zdobyć tytuł w ciągu pięciu najbliższych lat.

źródło: