Wizyt:
Dzisiaj: 2Wszystkich: 19888

Kacper Filipiak powalczy w Bułgarii o powrót do zawodowego snookera

Media » Kacper Filipiak powalczy w Bułgarii o powrót do zawodowego snookera

  • fot. Reuters
    fot. Reuters
Wydawało się, że po nieudanym debiutanckim sezonie 2011/12 Kacper Filipiak na długo straci miejsce w zawodowym snookerze. Powrót do main touru - i to już od przyszłego roku - jest tym czasem całkiem realny.

Wszystko za sprawą licznych reform, otwierania się profesjonalnego snookera na świat i coraz to nowych dróg, umożliwiających dostanie się do grona walczących o punkty rankingowe. W przyszłym sezonie main tour zostanie powiększony z obecnych niespełna stu miejsc do 128. Jedną z nowych furtek dających promocję do tej grupy jest cykl czterech turniejów organizowanych wyłącznie dla zawodników o statusie amatora, których najbliższa odsłona (i jednocześnie trzecia w sezonie) odbędzie się w najbliższy weekend (15-18 listopada) w Sofii przy okazji Bulgarian Open.

Turnieje te - prowadzone pod nazwą EBSA Qualifying Tour - odbywają się równolegle z zawodami cyklu Players Tour Championship. Ich największą zaletą z perspektywy starających się o grę w main tourze jest możliwość rywalizowania wyłącznie z innymi amatorami. W sezonie 2013/14 tą drogą do grona zawodowców dołączy trzech zawodników - czterech zwycięzców każdego z turniejów oraz ośmiu najwyżej sklasyfikowanych w oddzielnie prowadzonej dla EBSA Qualifying Tour klasyfikacji zagra w play-offach, z których najlepsi otrzymają prawo startu w profesjonalnych rozgrywkach.

Do tej pory odbyły się dwa turnieje cyklu kwalifikacyjnego - w Niemczech przy okazji Paul Hunter Classic oraz w Belgii podczas Antwerp Open. Kacper Filipiak wystartował tylko w tym drugim turnieju i spisał się lepiej niż przyzwoicie, przegrywając dopiero w meczu o ćwierćfinał z byłym profesjonalistą i obecnym liderem klasyfikacji Lee Page'em.

Polak zyskał jednak w Antwerpii 60 punktów i w wyścigu o powrót do main touru zajmuje obecnie 25. miejsce, co stawia go w niezłej pozycji wyjściowej przed pozostałymi turniejami cyklu, które będą się toczyły równolegle z Bulgarian Open (15-18 listopada) i Scottish Open (13-16 grudnia).

Filipiak wystartuje też w samym Bulgarian Open, w którym w czwartek 15 listopada rozegra mecz eliminacyjny z reprezentantem gospodarzy Bratislavem Krustevem. Jeśli pokona Bułgara, to w pierwszej rundzie fazy finałowej trafi na siedemnastego snookerzystę zawodowego rankingu Marka Davisa.

źródło: www.eurosport.pl